Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna?

 In Uncategorized

Coraz większą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dlaczego? Ponieważ jest to sposób na oczyszczanie ścieków i odpadów w domowym zaciszu i przyczynianie się do dbania o czystość i ekologię planety. Rodzajów oczyszczalni jest kilka – najpopularniejsze są oczyszczalnia biologiczna oraz ekologiczna. Sprawdź, czym różnią się między sobą i która z nich bardziej pasuje do twoich potrzeb.

 

Spis treści

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Oczyszczanie ścieków

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna – jaką wybrać?

Oczyszczalnia biologiczna

Oczyszczalnia ekologiczna

Różnice między oczyszczalniami

Stopień oczyszczenia a rodzaj oczyszczalni

Jaka oczyszczalnia najlepsza?

Podsumowanie

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Dbanie o kondycję środowiska naturalnego jest bardzo ważne. Jeśli zależy Ci na czystości planety dobrze jest zagłębić się w możliwości, jakie oferuje ekologia w zakresie kanalizacji. Jednym z nich jest proces oczyszczania ścieków w domowym zaciszu. Za sprawą oczyszczalni biologicznej lub oczyszczalni ekologicznej możesz zadbać o kondycję ziemi, wód gruntowych i środowiska.

 

Oczyszczanie ścieków

Za sprawą oczyszczalni ścieków możesz zadbać o czystość planety. Te działania mają realny wpływ na poziom czystości w naszym środowisku. Nie jest tajemnicą, że zanieczyszczenia, ścieki często gromadzą się w zbiorniku lub nawet w wodach gruntowych. Dlatego warto zadbać o ich kondycję i wykorzystać np. właśnie przydomowe oczyszczalnie. Dzięki nim woda i grunt będą odpowiednio zaopiekowane.

 

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna – jaką wybrać?

Czy wiesz, czym charakteryzuje się jedna albo druga oczyszczalnia ścieków? Ich budowa nie jest skomplikowana, dlatego możliwe jest zamontowanie ich w pobliżu swojego domu. Zobacz, czym wyróżniają się oczyszczalnie biologiczne i ekologiczne.

 

Oczyszczalnia biologiczna

Oczyszczalnie biologiczne działają w następujący sposób – wytworzone ścieki kierowane są do osadnika gnilnego lub wstępnego. Jest to miejsce, gdzie poddawane są działaniu bakterii beztlenowych oraz napowietrzaniu. Dzięki temu możliwe jest skuteczne rozłożenie odpadów. Kolejny etap oczyszczania zachodzi w komorach tlenowych zbiornika oczyszczalni.

Musisz pamiętać, że uzyskaną w ten sposób wodę możesz ponownie wykorzystać. Nadaje się on m.in. do podlewania kwiatów czy trawników.

 

Oczyszczalnia ekologiczna

Działanie oczyszczalni ekologicznej jest podobne. Jednak różnica jest taka, że oczyszczanie nie odbywa się w jednym zbiorniku, a w oddzielnych miejscach. Z uwagi na organizację pracy oczyszczalni niemożliwe jest kontrolowanie skuteczności oczyszczania. Ponieważ nie da się pobrać do badań miarodajnych próbek w celu sprawdzenia oczyszczonego materiału.

 

Różnice między oczyszczalniami

Musisz wiedzieć, że ekologiczne oczyszczalnie można montować tylko na dużych działkach. Dodatkowo takich, które wyróżniają się łatwo przepuszczalnym gruntem. Z kolei te biologiczne sprawdzają się  na niewielkich powierzchniach oraz na trudnych gruntach.

 

Stopień oczyszczenia a rodzaj oczyszczalni

Wydajność i konsekwencje oczyszczania zależą od rodzaju oczyszczalni. W biologicznej łatwość obsługi i kontrola procesów oczyszczania jest możliwa. Z kolei ekologiczna jest trudniejsza do kontrolowania.

 

Jaka oczyszczalnia najlepsza?

Zastanawiając się nad montażem oczyszczalni musisz dobrze zastanowić się nad dostępnym rodzajem. Właśnie dlatego dobrze jest porównać ich cechy. Musisz wiedzieć, że oczyszczalnie biologiczne są łatwiejsze do kontrolowania, jednak droższe w zakupie i późniejszej eksploatacji. Z kolei ekologiczna wymaga większej ilości miejsca, a jej kontrolowanie nie jest niejako możliwe.

 

Podsumowanie

Obecność oczyszczalni ścieków wesprze Twoje gospodarstwo domowe. W przypadku, gdy zależy Ci na kondycji wody i terenu, ale także na oczyszczaniu ścieków możesz pomyśleć o tym dodatku. Dzięki niemu skutecznie zadbasz o czystość. Cały proces oczyszczania ścieków będzie odbywał się tuż koło domu, a jego efektem będzie m.in.: oczyszczona woda.

Recent Posts

Leave a Comment