Co zrobić z wodą z oczyszczalni biologicznej?

 In Uncategorized

Sposoby odprowadzania ścieków bytowych to jedno z wielu kwestii, które musisz rozwiązać już na etapie planowania budowy domu. Szczegóły dotyczące tego rozwiązania muszą być ujęte już w projekcie i pozwoleniu na budowę nowego budynku. Bardzo często odprowadzanie wiąże się z podłączeniem do sieci kanalizacyjnej. Wykorzystanie oczyszczalni ścieków pozwala uporać się z tym problemem. Zobacz, jak możesz wykorzystać wodę z oczyszczalni.

 

Spis treści

Do czego nadaje się woda z oczyszczalni biologicznej?

Jak wykorzystać wodę z oczyszczalni?

Gdzie odprowadzać wodę z oczyszczalni?

Czy woda z oczyszczalni biologicznej śmierdzi?

Woda z oczyszczalni ścieków – czy jest zdatna do picia?

Oczyszczalnia ścieków – gdzie się znajduje?

Oczyszczalnia ścieków koło domu

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Jak dbać o oczyszczalnie?

Jak działają oczyszczalnie?

Podsumowanie

 

Do czego nadaje się woda z oczyszczalni biologicznej?

Musisz zdać sobie sprawę, że po oczyszczeniu woda oraz szambo są pozbawione zanieczyszczeń stałych. Jednak mimo, że system oczyszczalni ścieków jest zaawansowany, to nadal w tych cieczach pozostają duże ilości rozpuszczonych związków organicznych oraz mineralnych. To sprawia, że dobrze jest korzystać z dodatkowego zbiornika, który gromadziłby oczyszczoną wodę i po raz kolejny filtrował. Musisz wiedzieć, że takiej wody nie możesz wykorzystać do wszystkiego. To, co zbiornik w sobie zawiera nie może być użyte do podlewania roślin jadalnych, jednak nadaje się do podlewania trawy czy innych roślin ozdobnych.

 

Jak wykorzystać wodę z oczyszczalni?

Odzyskanie wody ze środowiska naturalnego sprawia, że przyczyniasz się do dbania o planetę. Oczyszczona woda może nadać się do podlewania trawników, gleby czy roślin ozdobnych. Dobrze jest, aby Twój zbiornik posiadał dodatkowy filtr, który usuwałby z wody resztki drobnych zanieczyszczeń.

 

Gdzie odprowadzać wodę z oczyszczalni?

Musisz wiedzieć, że oczyszczone ścieki należy odprowadzać do określonych miejsc. Możesz odprowadzać je bezpośrednio do wód powierzchniowych (czyli rzek i jezior), ale także do studni chłonnej.

 

Czy woda z oczyszczalni biologicznej śmierdzi?

Jeśli boisz się, że oczyszczone ścieki będą nieprzyjemnie pachnieć, musisz wiedzieć, że oczyszczalnie nie wydzielają żadnych zapachów. Oczyszczalnie projektowane są tak, aby pozwalały na bezwonne odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Jednak musisz się przygotować na to, że brzydki zapach może się pojawić. Dlaczego? Ponieważ zmniejszanie bakterii, które związane są ze złożem biologicznym sprawia, że zaczyna się proces blokujący układ rozprowadzający. Właśnie ten etap oczyszczania ścieków bytowych i innych cieczy może powodować powstanie nieprzyjemnego zapachu.

 

Woda z oczyszczalni ścieków – czy jest zdatna do picia?

Zarówno ścieki, woda deszczowa jak i szambo przed ponownym wykorzystaniem muszą być dokładnie oczyszczone. Niezależnie od tego, czy wykorzystasz ją do oczka wodnego, podlewania trawników czy studni. Jednak jeśli zastanawiasz się, czy wodę, którą wykorzystujesz w ogrodzie możesz pić, najpierw konieczne będzie jej dokładne przebadanie.

 

Oczyszczalnia ścieków – gdzie się znajduje?

Budowa oczyszczalni ścieków wymaga odpowiedniego planowania na działce. Przede wszystkim nie może być ona zlokalizowana bliżej niż 15 m od najbliższej studni. Odległość drenażu od ujęć wody musi mieć co najmniej 70 m lub 30 m jeśli stosowane jest oczyszczanie biologiczne. Poziom wód gruntowych musi z kolei znajdować się na głębokości 1,5 m poniżej drenów rozsączających.

 

Oczyszczalnia ścieków koło domu

Na działce możesz zamontować oczyszczalnię. Takie inwestycje wymagają jednak odpowiedniego planowania i dbałości. W zależności od tego, na który typ się zdecydujesz, może ona zajmować od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych gruntu.

 

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł zapomnieć o konieczności systematycznego wywożenia ścieków i związanych z tym wydatkach. Jedyne o czym musisz pamiętać, to aby dostarczać do kanalizacji specjalnych bakterii oraz enzymów.

 

Jak dbać o oczyszczalnie?

Każdy rodzaj oczyszczalni wymaga dostarczania innych substancji i składników. Jednak musisz wiedzieć, że opieka nad oczyszczalnią nie jest skomplikowana. Konieczne jest regularne i skrupulatne działanie, aby zachować jej wysoką funkcjonalność.

 

Jak działają oczyszczalnie?

Zazwyczaj oczyszczalnie to sposób, aby zadbać o ogród. Ich schemat działania polega na wzbudzeniu wewnątrz instalacji procesów biologicznych, które rozkładają ścieki na proste i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki mineralne.

 

Podsumowanie

Zastosowania na oczyszczone ścieki i wody gruntowe sprawiają, że możesz w łatwy i szybki sposób zadbać o jakość i nawodnienie ziemi w Twoim ogrodzie. Warto dowiedzieć się, jakie procesy kierują oczyszczalniami ścieków i w jaki sposób oczyszczona woda może być wykorzystywana przez Ciebie. Pamiętaj, że w przypadku oczyszczalni należy zachować odpowiednie zasady sanitarne.

Recent Posts

Leave a Comment