Gruntowne wymienniki ciepła 02

GWC Rybnik

Montaż gruntowego wymiennika ciepła staje się w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem. Na naszym rynku dostępnych jest kilka rodzajów gruntowych wymienników ciepła, które ze względu na swoją budowę i funkcjonalność odpowiadają różnym użytkownikom. Warto poznać ich zalety oraz wady, aby dobrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Należy pamiętać, że wymiennik ten nie zastąpi w 100% urządzeń klimatyzacyjnych, a tylko ułatwi pracę i usprawni działanie rekuperatora. Gruntowe wymienniki ciepła zapewniają równomiernie rozdzielony strumień powietrza. W wykonaniu gruntowego wymiennika ciepła niezwykle istotnym aspektem jest zaplanowanie położenia go przynajmniej 20 centymetrów pod powierzchnią zamarzania gruntu. W przeciwnym wypadku urządzenie nie będzie działało właściwie. Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje dużą pojemność cieplną gruntu, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie wahań temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Pozostaje jeszcze kwestia wody. Ta, pozostająca w rurociągu przez dłuższy czas może spowodować zauważalne obniżenie jakości powietrza dostarczanego do budynku. W celu zapewnienia czystości powierzchni rurociągu, na wlocie powietrza stosuje się filtry powietrza, których kwartalna wymiana zapewnia czystość rur i przepływającego w nich powietrza. W gruntowym wymienniku ciepła korzysta się z dużej pojemności cieplnej gruntu, dzięki której można zminimalizować wahania temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Aby wszystko poprawnie działało warto rozważyć zastosowanie izolacji termicznej ułożonej nad wymiennikiem.

Gruntowy wymiennik ciepła Rybnik

Gruntowy wymiennik ciepła bezprzeponowy z odzyskiem ciepła zapewnia znaczną powietrzchnię wymiany termicznej jest jednym z częściej wybieranych modeli. W takim gruntowym wymienniku ciepła chodzi o to, że nie ma konieczności stosowania specjalnego układu urządzeń, a strumień powietrza rozdziela samoczynnie na kilka mniejszych rurociągów, w celu zwiększenia powierzchni wymiany ciepła. Istnieje wiele rodzajów GWC, które możesz zastosować. 

Pamiętaj o tym, że jedynie żwirowy jest bezobsługowy i nie wymaga okresowej wymiany filtrów czy pompowania skroplin. Przechodzi przez żwir do sąsiednich perforowanych kanałów odbierających i dalej przez kolektor odbierający do budynku. 

Wbudowanie wymiennika płytowego wymaga wykonania dużego wukopu, a duża powierzchnia termiczna zwiększa efektywność systemu. Zastosowanie izolacji termicznej sprzyja poprawnemu działaniu GWC, co przekłada się na zużycia energii elektrycznej. GWC posiada wymienniki, pomiędzy którymi następuje wymiana ciepła. GWC pomaga zarządzać powietrznym systemem grzewczym. Nie da się jednak wybrać sposobu wymiany ciepła, ponieważ dzieje się to samoczynnie. 

Kolejnym przykłądem jest GWC bezprzeponowy, mający kontakt przepływającego powietrza. Chrakteryzuje się on dużą sprawnością wymiany ciepła, a w wymiennikach bezprzeponowych przepływające powietrze nie wymaga dodatkowych urządzeń na całej powierzchni wymiennika. 

Wymiennik rurowy można ułożyć w postaci jednego długiego rurociągu lub złożeniu go w optymalną mozaikę, która zmieści się na zagospodarowanej przestrzeni. Poprzedzają to prace, polegające na opracowaniu specjalnej konstrukcji modułów oraz ustaleniu warunków cieplnych gruntu. Coraz częściej wymiennik instalowany jest w domach jedno oraz wielorodzinnych. Charakteryzuje się tu dużą pojemność cieplną gruntu

GWC gwarantuje ochładzanie powietrza w razie potrzeby, zbliżone do IC. Jego przewodność cieplną wspomagają duże powierzchnie użytkowe. GWC można połączyć ewentualnie z wentylacją grawitacyjną wspomaganą słonecznym kominem. Wybierając odpowiedni GWC nie masz konieczności stosowania wentylatorów wspomagających, powodujących zwiększenie zużycia energii elektrycznej.

Odpowiednio wykonana termoizolacja symuluje posadowienie wymiennika na głębokości około pięciu metrów poprzez oddzielenie czynnej objętości gruntu od wpływów watunków atmosferycznych. Dodatkowo, termoizolacja umożliwia posadowienie wymiennika na odpowiedniej głębokości. 

GWC wspomaga czyszczenie powietrza ze smogu oraz złogów, niwelowanie rozwoju bakterii oraz grzybów i innych. Powietrze wpada do perforowanych kanałó rozprowadzających i wychodzi do pomieszczeń. 

GWC to doskonała filtracja powietrza, niskie zużycie paliw kopalnych, brak konieczności wstępnego ogrzewania oraz system z płynną regulacją mocy. Wymiana ciepła przebiega w sposób płynny i występuje równomierna praca całą powierzchnią budynku.

Skontaktuj się z nami w celu otrzymania większej ilości informacji i zamów swoją usługę!

GWC Galeria