Płyta fundamentowa jest elementem składającym się na konstrukcję budynku. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń bezpośrednio na powierzchnię gruntu. Jest ona często wykorzystywana w budowie domów jednorodzinnych. Płyty fundamentowe mogą być również podłogą pierwszej kondygnacji domu. Wewnątrz umieszcza się instalacje gazowe, wodno-kanalizacyjne, a czasem także grzewcze.

Płyta fundamentowa Bielsko-Biała – wybierz solidne rozwiązanie do budowy domu

Wybudowanie domu wymaga podejmowania samodzielnych decyzji co do stosowanych technologii. Do niedawna sposób osadzenia budynku nie wywoływał żadnych dyskusji i jeśli tylko było to możliwe, stosowano ławę fundamentową o konstrukcji ciągłej. Coraz częściej jednak fachowcy sugerują wybór alternatywnego rozwiązania, jakim jest płyta fundamentowa. Na ostateczną decyzję właścicieli domów ma wpływ wiele kryteriów, w tym przede wszystkim koszt fundamentów i czas realizacji. Duże znaczenie mają warunki panujące na działce oraz rodzaj gruntu – suchy lub mokry. Obie: płyty i ławy fundamentowe, mają wady i zalety, które należy poznać i rozważyć przed podjęciem prac budowlanych nad podbudową. Spełniamy oczekiwania najbardziej wymagających klientów, a każda nasza płyta fundamentowa wykonana i zainstalowana jest pod okiem wykwalifikowanych osób od płyt fundamentowych.

 Budowa płyty fundamentowej – zbrojenie i izolacja płyty fundamentowej od gruntu

Budowa płyty fundamentowej wymaga szczególnej uwagi przy kwestiach związanych ze zbrojeniem oraz izolacją od gruntu, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla trwałości i stabilności całej konstrukcji.

  1. Zbrojenie płyty fundamentowej z betonu: Zbrojenie pełni rolę w zapewnieniu nośności i odporności płyty na naprężenia. W płycie fundamentowej zwykle stosuje się siatki zbrojeniowe lub pręty stalowe ułożone w dwóch warstwach: w dolnej i górnej części płyty. Dodatkowo w miejscach narażonych na większe obciążenia, takich jak ściany nośne, można zastosować dodatkowe zbrojenie. Należy pamiętać o odpowiedniej grubości zbrojenia, które powinno wynosić około 12-16 mm, w zależności od projektu.

  2. Izolacja od gruntu: Płyta betonowa wymaga skutecznej izolacji, aby zapobiec wnikaniu wilgoci z gruntu oraz zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Najczęściej stosowaną metodą jest użycie folii izolacyjnych, membran, styropianu XPS lub materiałów termozgrzewalnych, takich jak papy bitumiczne. Ważne jest, by izolacja była dobrze ułożona na całej powierzchni płyty i na jej krawędziach, aby zapobiec przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Dodatkowo warto pomyśleć o ociepleniu płyty fundamentowej, szczególnie w strefie kontaktu z gruntem, co przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej budynku.

Warto też wspomnieć, że płyta może być stosowana wraz z ogrzewaniem podłogowym, co jeszcze bardziej przemawia na korzyść tego rozwiązania. Jeśli chcesz poznać koszt budowy płyty fundamentowej, zleć nam wycenę!

Nasze usługi

gwc-main-photo-001

GRUNTOWE WYMIENNIKI CIEPŁA

Płyty fundamentowe Bielsko-Biała

PŁYTY FUNDAMENTOWE

Planujesz budować fundamenty domu 35m2? Sprawdź wymaganą grubość płyty!

Planujesz budowę fundamentów dla domu o powierzchni 35 m²? Ważne jest, aby określić odpowiednią grubość płyty fundamentowej, która zapewni stabilność i trwałość konstrukcji. Zwykle grubość płyty fundamentowej wynosi od 15 do 25 cm, jednak jej dokładna wartość zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gruntu, obciążenia budynku czy warunki atmosferyczne. W przypadku lekkich budynków o powierzchni do 35 m² grubość płyty w przedziale 20-25 cm może być wystarczająca, ale warto skonsultować się z inżynierem budowlanym, aby dostosować parametry płyty do specyficznych warunków.

Koszt wykonania płyty fundamentowej – Bielsko-Biała cena

Podjęcie decyzji o zastosowaniu płyty fundamentowej następuje najczęściej po przeprowadzeniu analizy rodzaju gruntu. Jeśli teren jest trudny i bagnisty, będzie to najlepsze rozwiązanie zapewniające stabilność budynku. Płyty fundamentowe mają większą wytrzymałość na obciążenia niż ławy, a to oznacza równomierne osiadanie budynku w gruncie. Realizacja tego typu fundamentu jest dość prostą i szybką czynnością, co dla wielu inwestorów staje się ważnym argumentem na korzyść zastosowania płyty. Jest to jednocześnie fundament domu i strop pierwszego piętra. Na wyrównanej i utwardzonej powierzchni układa się warstwę drenażową, izolację przeciwwilgociową oraz zbrojenie. Na tak przygotowanym podłożu wykonuje się płytę fundamentową, która w przypadku domów jednorodzinnych ma zwykle długość od 18 do 35 centymetrów. Prace trwają zwykle kilka dni, co jest czasem nieporównywalnie krótszym niż w przypadku fundamentów tradycyjnych.

Skontaktuj się z nami i poznaj koszt płyty fundamentowej Bielsko-Biała!

Cena takiej płyty różni się w zależności od wielu czynników, dlatego jako taki sztywny cennik nie istnieje i wszystko jest wynikiem konsultacji z doradcą. Staramy się dostosować nasze usługi do potrzeb klienta, dlatego jeśli mieszkasz na terenie miasta Bielsko-Biała, skontaktuj się z nami. Przedstawimy szczegółową cenę płyty fundamentowej!